Markalama Deposu
Markalama sistemi yatırımı için erken diyorsanız MARKALAMA DEPOMUZDAN operatörlü veya operatörsüz markalama sistemi kiralayabilirsiniz.

Ana Sayfa  HIZLI ÜRÜN ARAMA  İletişim Formu  İletişim Noktalarımız  Bizimle Çalışın  Editorial  Yorumlarınız  SSS  Haberler  Promosyonlar 
  Seçilen Haber
16.08.2013
" Ankara Nokta Vuruşlu Markalama "
NGR Hidrolik, Ankara da imalatını yapmakta olduğu hidrolik elemanlarının markalanması operasyonlarında Markalama Dünyasına özel sipariş verdiği geniş ebatlara sahip (500X400MM) yerli imalatımız olan Nokta Vuruşlu Markalama Makinasını teslim aldı. Geniş markalama alanlarına sahip COXL13 modeli ile en büyük hacimli hidrolik elemanları bile Ankara daki imalathanesinde kolayca markalayacaklar. NGR Hidroliğe markalama partneri olarak bizleri tercih ettiği için teşekkür ediyoruz.

   Haber Listesi
Toplam kayıt sayısı:  32
    1 2 3 4 / 4 
T Serisi Yüksek Netlikte Markalama Sağlayan Programlanabilir Profesyonel Markalama Sistemleri   
DEĞİŞKEN DATALARIN
SÜREKLİ MARKALANMASINDA
GÜVENİLİR SİSTEM
T Serisi pin markalama sistemi, düzgün olmayan veya eğimli yüzeyler de dahil çeşitli ve farklı sertliklerdeki metaller üzerine yüksek netlikte, sürekli-kalıcı ve kolay markalama yaparak günümüzün ürün kimliklendirmesi için zorunlu olan uluslararası standartları uygulamanızı sağlar.

MARKALAMA TEKNİĞİ
Markalama kafası içinde yerleştirilmiş yüksek frekansta titreşim yapan yüksek sertlikteki bir pin kişisel bir bilgisayar üzerinden kumanda edilen elektronik bir kontrol ünitesi tarafından kontrol edilir. Bu pin metal üzerine bir seri mikro nokta vuruşu yaparak aşındırır veya çenter böylece markalanmak istenen karakterleri ve dizaynları meydana getirmiş olur.

Mikronokta tekniği, sadece birkaç basit ayarlama ile istenen derinlikte ve şekillerde farklı sertliklerdeki herhangi bir malzemenin (metal, plastik, ağaç, cam,..vs) markalamasını yapmanıza olanak sağlar. Pin vuruş gücü, stres noktalarının oluşması veya malzeme yapısının deforme olmasını önlemek için ayarlanabilmektedir.

TESKST PROGRAMLAMADA ESNEK VE KULLANIMI KOLAY
SITEL T Serisi basit ve tekst programlama için Windows arayüzlü iyi geliştirilmiş bir yazılım kullanan bir ploter ile karşılaştırılabilir.

Bir çok değişik görev böylece programlanabilmektedir: sabit data, seri numara verme, farklı konfigürasyonlarda tarih kodlama, saat kodlama, pin stroku, görev parametreleri, CAD programlarından dosya yükleme, markalanmış tekstlerin yazılı raporu,.. vs.

HP-GL haberleşme protokolu ile uyumluluğu sayesinde gülük çekmeden mevcut CAD programlarını kullanmasına imkan verir. Bu yüzden standart script, ters çevrili, italik, açılı, dairesel, eğimli, sürekli çizgi, dot matriks,..vs gibi herhangi istenen font ve ölçü kullanılarak markalama yapmak mümkündür.

Bu yüzden kullanıcı uzun ve pahalı süreçlere gerek duymadan logolar ve çizimler oluşturabilme özgürlüğüne sahiptir.

SITEL T serisi kontrol ünitesi kullanımında öncelikle markalama bilgileri kontrol kutusuna kaydedilir ve daha sonra bilgisayar ile bağlantısı kesilip bilgisayar başka işler için kullanılabilmektedir.

YÜKSEK NETLİK VE MARKALAMA KALİTESİ
T serisi sahip olduğu 0.025mm lik çözünürlük sayesinde bir mikronokta sistemi için olağanüstü yüksek markalama kalitesi üretir.Bu özellik sayesinde çok düşük basınçlarda çalışırken dahi normal olarak sadece pahalı lazer üniteleri kullanarak elde edilebilen sürekli çizgiler yaratmanıza imkan verir.

T serisi markalama sonuçlarında; 0.10mm karakter yüksekliğinde (sadece mercek kullanılarak okunabilir) okunaklı bir markalama sağlanabilen yüksek netlik ve berraklık elde edilir.

T serisi aynı zamanda Japonca, Çince,..vs. gibi ideogramlardan oluşan alfabeleri de rahatlıkla markalayabilir.

HIZ VE MARKALAMA KALİTESİ
Düşük eksenel hızlarda çalışırken, mikronoktalar sürekli bir çizgi ile markalanacak karakteri oluştururlar; hız ne kadar çok artırılırsa noktalar arasındaki mesafe artar ve birbirinden ayrılmış noktaların oluşturduğu markalama karakterleri elde edilir.
T serisi hem kesikli çizgide yüksek hızlarda çalışırken hem de düşük hızlarda sürekli çizgide çalışırken yüksek markalama kalitesi sağlar.

Aynı markalama programı içerisinde 1mm/sn den 200mm/sn hıza kadar değişen 8 ayrı hız kademesi seçilebilir.

Bu durum operatörün tek seferde markalama yapacak bir program oluştururken birden daha fazla hız kademesinde çalışması için avantaja sahip olduğunu gösterir. Böylece değişik tekst formatlarına bağlı olarak optimum zamanda en iyi sonuçları elde eder.

DÜŞÜK OPERASYONEL SES DÜZEYİ
T serisinin önemli bir avantajı hız kaybetmeksizin ses derecesini azaltan düşük pin titreşim frekanslarında çalışabilmenizdir. Dot matriks markalama da olduğu gibi sürekli çizgi yerine kesikli çizgilerden oluşan karakterler elde edebileceksiniz.

GÜÇ VE HASSASİYET
Pin titreşim yaparken, her bir strok pnomatik olarak kontrol edilir böylece markalama kuvveti sabit ve gücün altında kalır.

Hepsinden öte hava basıncı ve sonuç olarak pin vuruş gücü sürekli olarak ayarlanabilmektedir.

Özellikle düşük basınçlarda hassas malzemelerin markalanması sırasında faydalı olan hassas basınç ayarı malzeme tipi ve istenen derinlik için en iyi markalama koşullarını garanti eder. Böylece hassas veya narin malzemeler üzerine yüzeysel markalama veya sert ve 12 mm ye kadar yükseklik farklılıkları olan düzgün olmayan yüzeyler üzerine derin markalama yapmanızı olanaklı kılar.

SAĞLAM VE GÜVENİLİR
T serisinin mekanik yapısı maksimum basınçlarda çalışırken dahi makinanın ömrü, sağlamlığı ve hassasiyetini garanti eden özel bir robustluğa sahiptir.

Bu durum pin hareketini sağlayan özel eksen sabitleme sistemi iki hareketli eksen ve dört sabitlenmiş eksen yuvasının oluşturduğu solid dizayndan oluşurken iki step (X, Y) motoru, ana gövde yapısıyla bütünleşik olarak sabitlendiğinden dolayı başarılabilmiştir.

Bunun yanında markalama kafası operasyon sırasında toz ve talaş gibi partiküllerin makinanın iç kısmına girmesini önleyecek şekilde komple kapatılmıştır.

Back up pili makine kapatıldığında kayıtlı bilgilerin kaybını önler.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Markalama alanı (X x Y)
T2 200x200 mm
T1 100x80 mm
T8 80x50 mm
Karakter Yüksekliği T2 200 mm
T1 100 mm
T8 80 mm

Markalama yüksekliği (ops. Tabla ve kolon ile) 0-275 mm
Markalama hızı 1 den 200 mm/sn ye kadar ayarlanabilir
Markalama çözünürlüğü 0.025mm (X ve Y ekseni)
Karakter yüksekliği 0.1 den 200 mm ye kadar 0.025 mm artışla
Pin frekansı 10 dan 150 Hz e kadar ayarlanabilir
Yüzey düzlem değişikliği Maks. 12 mm (±6mm)
Markalama kafası oryantasyonu Limitsiz
Çalışma basıncı Maks. 6 bar
Markalam kuvveti Maks. 2000 kg
Ses düzeyi 67 Db
Gü ihtiyacı 220 VAC ±20%, 50 Hz
Gü tüketimi 200 VA
Markalama Kafası Ölçüleri T2 360x356x188 mm
T1 260x237x188 mm
T8 167x135x245 mm
Serbest pin stroku 95 mm
Markalama kafası ağırlığı 25 – 12.5 – 6.5 kg
Kontrol ünitesi ölçüleri 310x100x200 mm
Kontrol ünitesi ağırlığı 4.5 kg
Ayar sistemi 20 LED ekran
Buffer kapasitesi 200 Kb (450 Kb opsiyonel)
Back-up pil Lityum, dahili
PC bağlantı arayüzü RS 232
Operasyon ön programlama Yazılımı T-SW Windows 95 kullanıcı arayüz yazılımı
Haberleşme protokolu HP-GL 7585B
Asgari önerilen PC konfigürasyonu CPU 80386 MS-DOS IBM uyumlu Windows 3.1- RAM 4 Mb – FDD 1,44 Mb – HDD 40 Mb – VGA ekran – T serisi için bir seri port – Fare için bir seri port – Fare


OPSİYONEL AKSESUARLARI
• Uygulamalara göre değişen farklı tiplerde yükseklik ayarlı kolon ve tablası
• Uygulamalara göre değişen farklı sertlik ve şekillere uygun pin kartuşu ve pin çeşitleri
• Z-Eksen motoru
• Çevresel markalama için Rotary fikstür
• Hassas basınç ayarı dahilinde uzakta kumanda tuşları
• Manuel ayarlı etiket aparatı
• Otomatik etiket besleme ünitesi
• Renkli markalama
• OCR ve Barkod okuma sistemi
• Barkod, değişik tekstler,..vs için yüksek performanslı program
• .PLT formatında 2D Data Matrix oluşturma programı
• 8 Giriş ve 8 çıkış için I/O haberleşme portları
• Özel sistemler ve anahtar teslimi uygulamalar
2D Matrix ve Uygulamaları   
Markalanmış kodlu ürün kimliklendirmesi endüstriyel üretim proseslerinde gerekli bir unsur haline gelmiştir.

Bar-kod gibi bir çok lineer semboller şimdiye kadar çoğunlukla kullanılmıştır. Bu sistemler dikkate değer faydalar kazandırsa da bazı problemler hala mevcuttur. En büyük handikap çok sınırlı bilgi kodlanabilmesidir. Umulandan daha sık rastlanan ihtiyaç çok küük bir alana çok sayıda bilgi kodlamasıdır. Lineer kodlar diğer bir çok sınırlamalara sahiptir: markalanacak kodun istenen alandan daha az bir alana kodlama zorunluluğu olan yerlerde, yüzey kalitesinin direk olarak kodlamaya izin vermediği bir çok nesnelerde datanın okunması ve çevrilmesi güvenilirliği beklentinin çok altındadır.

Bütün bu sebeplerden dolayı Data Matrix Kod lineer sembol sınırlamalarının üzerinde olması için geliştirilmiştir. Data Matrix “daha az alana daha çok bilgi kodlama” ana gereksinimini karşılar.

Data Matrix Kullanımının En Önemli Avantajları
• Çok küük veya büyük olabilir; gerekli bilgi miktarına veya markalama ve okuma sistemlerinin hassasiyetine bağlıdır.
• Kendinden hata düzeltmesi ile çalışan özel bir algoritma kullanımı kodun ilgili bölümü bozuk veya gölgelenmiş olsa dahi data yönetimine yüksek güvenilirlik kazandırır.
• Markalaması basit, okuması kolaydır.
• Metal, ağaç, cam, kaba veya düz yüzeyler de dahil sert yüzeylere sahip nesnelerin üzerine direk olarak markalanabilir.
• Kodu parçayı çevirerek veya eğerek dahi okuyabilirsiniz.

Markalama Sistemlerinde Asgari Sınırlamalar
Data Matrix Kod sisteminin katı yazım toleranslarına sahip olmamasından ve okuyucuların sadece %20 lik bir kontrasta ihtiyacı olmasından dolayı markalama cihazı seçimi konusunda son derece az sayıda sınırlamalar vardır; ve hatta genellikle, endüstriyel alanda sadece nokta vuruşlu ve lazer markalayıcılar kullanılmaktadır.

2D DATA MATRIX SİSTEM ENTEGRASYONUNDA İZLENECEK 4 TEMEL ADIM

• Datanın Markalanması
İlk adım nesne üzerine kodu yerleştirmektir.
Yüzey, malzeme ve çalışma koşullarına bağlı kullanılacak uygun cihaz seçimi.
Ana sistem, nokta vuruşlu ve lazer.
Ağır koşullar, düz veya düz olmayan yüzeyler ve minimum zorlamanın en iyi olduğu tüm uygulamalar için en iyi çözüm nokta vuruşlu yöntemdir.
Hangi sistem kullanılırsa kullanılsın sonuçları ve güvenilirliğini garanti ediyoruz.

• Datanın Kontrol Edilmesi
Sonraki operasyonların tamamı kontrol istasyonunun iyi sonuçlarına bağlı olmasından dolayı bu adım çok önemlidir.
Bu operasyon yaratılan kodları hızlı bir şekilde denetlemek için her gerektiğinde genellikle aynı markalama istasyonunda otomatik olarak gerçekleştirilir.
Kontrol, markalamayı tekrarlamak için hazır olacak şekilde markalama operasyonunun aynı kontrol ünitesi tarafından yapılır.

• Datanın Okuması
Kodlanmış parçaları kaç defa okuyabiliriz ?
İhtiyacımız olduğu her an. Parça geçerlilik koduna sahip olduğu zaman, parça numarası markalanmışsa istediğimiz her an onu onaylayabiliriz; data kodlanmışsa onu kullanabiliriz; seri olarak kodlanmışsa kontrol edebiliriz.
Kodlanmış parçaları nerede okuyabiliriz ?
Endüstriyel ortamlarda limit yoktur. Sabitlenmiş okuyucularla üretim süreci esnasında veya el tipi okuyucular kullanarak hat dışarısında okuma gerçekleştirilebilir.
Kodlanmış datayı okuyamama veya kullanamama durumu oluşmaz.

• Datanın Gönderilmesi
Ve şimdi datanın gönderilmesi ve yönetilmesi olan son aşamaya geliyoruz.
Bu adım bilginin toplanması ve yönetiminde doğru donanım ve yazılıma sahip olmak ve daha sonra ana bilgisayara gönderilmesinde gerekli en güvenli sistemi kullanmak için çok önemlidir.


OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNDE REFERANS 2D MATRIX UYGULAMALARI

İŞPARÇASI MARKALAMA KONTROL DATAİLETİMİ
KAM MİLİ NOKTA VURUŞLU CCD KAMERA S.I.D.*
KARDAN MİLİ NOKTA VURUŞLU CCD KAMERA S.I.D.*
MOTOR BLOĞU NOKTA VURUŞLU CCD KAMERA KOD İLETİCİ
KRANK KOLU NOKTA VURUŞLU CCD KAMERA KOD İLETİCİ
KRANK KOLU LAZER CCD KAMERA S.I.D.*
SİLİNDİR KAPAĞI NOKTA VURUŞLU CCD KAMERA S.I.D.*
ENJEKSİYON VALFİ LAZER CCD KAMERA KOD İLETİCİ
TÜRBİN MOTORU(parçaları) NOKTA VURUŞLU EL OKUYUCU YEREL AĞ

*S.I.D. Montaj Kontrolu İçin Merkezi Sistem

    1 2 3 4 / 4 

 :: Markalama Referansları

 :: Markalama Yorumları

" ISO 9001 çalışması içerisinde bulunan izlenebilirliğin sağlanması için gerekli olan markalama işlemi için fonksiyonel bir cihaza ihtiyacımız vardı.
Üretim çeşitliliği nedeniyle heran farklı bir markalama yazısı kısa sürede yazılabilmeliydi çünkü markalama üretimin belli bir noktasında yapılıyordu ve işi yavaşlatmamalıydı .
MarkalamaDünyasi tavsiyeleri ile CNC PİN markalama cihazını aldık ve istediğimiz bütün şartları sağladığını gördük.MarkalamaDünyasi'nin cihaz kullanımı ile ilgili verdiği eğitim ile çok kısa sürede cihaz devreye alındı.
 "
KALİTE YÖNETİCİSİ - Ayşen ÖZDEMİR

SERİİŞ METAL

 1 / 1 

 :: Markalama Soruları
Soru: Merhaba..

Ingilizcesi Laser Engraving olan terimin turkce karsiligi nedir acaba? Lazer markalama gibi duruyor ama internet üzerinden gördüğümüz kadari ile markerlarin üzerinde herhangi bir oyma yada benzeri bir sey yok.. Aşağida vereceğim orneklerin benzerlerini yapmak icin ne tip bir markalama sistemi gereklidir.

"http://gallery.razalife.net/ main.php/ laser_engraving/ CK_DM1.jpg.html"
"http://gallery.razalife.net/ main.php/ laser_engraving/ blackDynastyluuxe.jpg.html"
"http://gallery.razalife.net/ main.php/ laser_engraving/ ck_freemont_dye.jpg.html"

şimdiden teşekkürler
Cevap: Engraving kelimesinin karşılığında Türkçemizde engravürleme tabiri kullanılmaktadır. Bu işlem kısaca oymacılıktır. Lazer sistemleri ile çok yüzeysel markalama işlemleri(boya kaldırma, ablasyon vs.) yapılabildiği gibi uygulama yüzeyinden malzemeyi kaldırarak 3 veya 2 boyutlu olarak oyma işlemleride yerine getirebilir. Lazerler bu fonksiyonlara ek olarak kesme, kaynak yapma, eğme vs. gibi fonksiyonları yerine getirmek içinde konfigüre edilmektedirler. Resimde renkli aloksal kaplı yüzeylerden bu tabakanın en dış kısmı lazerle kaldırılarak yapılmış lazer markalama örnekleri gözükmektedir. Bu işlemleri sunabileceğimiz Fiber ve CO2 lazerlerle yapabilirsiniz veya müşterilerimizin kullanmış olduğu lazerlerimizde yaptırabilirsiniz.

© 2002-2013  SERMATEK MAKİNA SAN. ve DIŞ TİC. LTD. ŞTİ. 
  webdizaynir.com tarafından dizayn edilmiştir