Markalama Deposu
Markalama sistemi yatırımı için erken diyorsanız MARKALAMA DEPOMUZDAN operatörlü veya operatörsüz markalama sistemi kiralayabilirsiniz.

Ana Sayfa  HIZLI ÜRÜN ARAMA  İletişim Formu  İletişim Noktalarımız  Bizimle Çalışın  Editorial  Yorumlarınız  SSS  Haberler  Promosyonlar 
  Seçilen Haber
" 2D Matrix ve Uygulamaları "
Markalanmış kodlu ürün kimliklendirmesi endüstriyel üretim proseslerinde gerekli bir unsur haline gelmiştir.

Bar-kod gibi bir çok lineer semboller şimdiye kadar çoğunlukla kullanılmıştır. Bu sistemler dikkate değer faydalar kazandırsa da bazı problemler hala mevcuttur. En büyük handikap çok sınırlı bilgi kodlanabilmesidir. Umulandan daha sık rastlanan ihtiyaç çok küük bir alana çok sayıda bilgi kodlamasıdır. Lineer kodlar diğer bir çok sınırlamalara sahiptir: markalanacak kodun istenen alandan daha az bir alana kodlama zorunluluğu olan yerlerde, yüzey kalitesinin direk olarak kodlamaya izin vermediği bir çok nesnelerde datanın okunması ve çevrilmesi güvenilirliği beklentinin çok altındadır.

Bütün bu sebeplerden dolayı Data Matrix Kod lineer sembol sınırlamalarının üzerinde olması için geliştirilmiştir. Data Matrix “daha az alana daha çok bilgi kodlama” ana gereksinimini karşılar.

Data Matrix Kullanımının En Önemli Avantajları
• Çok küük veya büyük olabilir; gerekli bilgi miktarına veya markalama ve okuma sistemlerinin hassasiyetine bağlıdır.
• Kendinden hata düzeltmesi ile çalışan özel bir algoritma kullanımı kodun ilgili bölümü bozuk veya gölgelenmiş olsa dahi data yönetimine yüksek güvenilirlik kazandırır.
• Markalaması basit, okuması kolaydır.
• Metal, ağaç, cam, kaba veya düz yüzeyler de dahil sert yüzeylere sahip nesnelerin üzerine direk olarak markalanabilir.
• Kodu parçayı çevirerek veya eğerek dahi okuyabilirsiniz.

Markalama Sistemlerinde Asgari Sınırlamalar
Data Matrix Kod sisteminin katı yazım toleranslarına sahip olmamasından ve okuyucuların sadece %20 lik bir kontrasta ihtiyacı olmasından dolayı markalama cihazı seçimi konusunda son derece az sayıda sınırlamalar vardır; ve hatta genellikle, endüstriyel alanda sadece nokta vuruşlu ve lazer markalayıcılar kullanılmaktadır.

2D DATA MATRIX SİSTEM ENTEGRASYONUNDA İZLENECEK 4 TEMEL ADIM

• Datanın Markalanması
İlk adım nesne üzerine kodu yerleştirmektir.
Yüzey, malzeme ve çalışma koşullarına bağlı kullanılacak uygun cihaz seçimi.
Ana sistem, nokta vuruşlu ve lazer.
Ağır koşullar, düz veya düz olmayan yüzeyler ve minimum zorlamanın en iyi olduğu tüm uygulamalar için en iyi çözüm nokta vuruşlu yöntemdir.
Hangi sistem kullanılırsa kullanılsın sonuçları ve güvenilirliğini garanti ediyoruz.

• Datanın Kontrol Edilmesi
Sonraki operasyonların tamamı kontrol istasyonunun iyi sonuçlarına bağlı olmasından dolayı bu adım çok önemlidir.
Bu operasyon yaratılan kodları hızlı bir şekilde denetlemek için her gerektiğinde genellikle aynı markalama istasyonunda otomatik olarak gerçekleştirilir.
Kontrol, markalamayı tekrarlamak için hazır olacak şekilde markalama operasyonunun aynı kontrol ünitesi tarafından yapılır.

• Datanın Okuması
Kodlanmış parçaları kaç defa okuyabiliriz ?
İhtiyacımız olduğu her an. Parça geçerlilik koduna sahip olduğu zaman, parça numarası markalanmışsa istediğimiz her an onu onaylayabiliriz; data kodlanmışsa onu kullanabiliriz; seri olarak kodlanmışsa kontrol edebiliriz.
Kodlanmış parçaları nerede okuyabiliriz ?
Endüstriyel ortamlarda limit yoktur. Sabitlenmiş okuyucularla üretim süreci esnasında veya el tipi okuyucular kullanarak hat dışarısında okuma gerçekleştirilebilir.
Kodlanmış datayı okuyamama veya kullanamama durumu oluşmaz.

• Datanın Gönderilmesi
Ve şimdi datanın gönderilmesi ve yönetilmesi olan son aşamaya geliyoruz.
Bu adım bilginin toplanması ve yönetiminde doğru donanım ve yazılıma sahip olmak ve daha sonra ana bilgisayara gönderilmesinde gerekli en güvenli sistemi kullanmak için çok önemlidir.


OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNDE REFERANS 2D MATRIX UYGULAMALARI

İŞPARÇASI MARKALAMA KONTROL DATAİLETİMİ
KAM MİLİ NOKTA VURUŞLU CCD KAMERA S.I.D.*
KARDAN MİLİ NOKTA VURUŞLU CCD KAMERA S.I.D.*
MOTOR BLOĞU NOKTA VURUŞLU CCD KAMERA KOD İLETİCİ
KRANK KOLU NOKTA VURUŞLU CCD KAMERA KOD İLETİCİ
KRANK KOLU LAZER CCD KAMERA S.I.D.*
SİLİNDİR KAPAĞI NOKTA VURUŞLU CCD KAMERA S.I.D.*
ENJEKSİYON VALFİ LAZER CCD KAMERA KOD İLETİCİ
TÜRBİN MOTORU(parçaları) NOKTA VURUŞLU EL OKUYUCU YEREL AĞ

*S.I.D. Montaj Kontrolu İçin Merkezi Sistem

   Haber Listesi
Toplam kayıt sayısı:  32
    1 2 3 4 / 4 
Lucas Elektrik Dotpeenator SA14 Nokta Vuruşlu Markalama Makinasını Teslim Aldı.  29.05.2015 
Adapazarında yerleşik olan Lucas Elektrik Firması İkinci Nokta Vuruşlu Markalama Makinası olarak imalatını gerçekleştirdiğimiz Dotpeenator SA14 Markalama Makinasını teslim aldı. 160X110mm markalama alanına sahip olan SA14 modelimiz 7 inçlik renkli dokunmatik TTF ekranı ile harici başka bir kontrol ünitesine ihtiyaç duymadan kolaylıkla kontrol edilebilmekte. Lucas Elektrik firması yetkililerine bizleri markalama paydaşı olarak tercih ettikleri için teşekkür ediyoruz.
Ankara Nokta Vuruşlu Markalama  16.08.2013 
NGR Hidrolik, Ankara da imalatını yapmakta olduğu hidrolik elemanlarının markalanması operasyonlarında Markalama Dünyasına özel sipariş verdiği geniş ebatlara sahip (500X400MM) yerli imalatımız olan Nokta Vuruşlu Markalama Makinasını teslim aldı. Geniş markalama alanlarına sahip COXL13 modeli ile en büyük hacimli hidrolik elemanları bile Ankara daki imalathanesinde kolayca markalayacaklar. NGR Hidroliğe markalama partneri olarak bizleri tercih ettiği için teşekkür ediyoruz.
Nokta Vuruşlu Markalama Makinası ile Kabartmalı Etiket  12.03.2013 
Yerli imalatımız olan Dotpeenator CO9 Nokta Vuruşlu Markalama Makinamızla İstanbul da yerleşik bir firma için 6000 adet kabartmalı etiket siparişi alınmıştır. Bu etiketler galvaniz banyosuna girecek borulara takip amacıyla bağlanmakta olup özellikle kabartmalı markalanmış yüzeyi sayesinde banyo sonrası kolay okunurluğu sağlamaktadır.

Nokta Vuruşlu Markalama makinamız olan Dotpeenator CO9 hem alüminyum hemde paslanmaz metal etiketlere nokta sıklıklarını ayarlayarak kabartmalı markalama yapmaktadır. Nokta Vuruşlu Markalama Sistemlerinin genelde desteklediği düşünülen çökerterek markalama sürecinin aksine Türkiye de ilk imalatını gerçekleştirdiğimiz Yerli Nokta Vuruşlu Markalama Makinamız olan Dotpeenator CO9 kabartmalı markalama sürecinide düşük maliyetli olarak desteklenmektedir.
KAYALAR ARMATÜR 2. KEZ LASERATOR FİBER LAZERİMİZE YATIRIM YAPTI  16.02.2013 
KAS marka armatürlerinin markalanması sürecinde kullanmış olduğu 20W Laserator Fiber Lasere ek olarak artan iş hacmini karşılamaya yönelik olarak, Kayalar Armatür Sanayi 2. Fiber Laser Markalama sistemini de firmamızdan teslim alarak lazer markalama parkurunu genişletmiş oldu. Kayalar Armatüre tercihini tekrar Markalama Dünyası / SERMATEK ten yana kullandığı için teşekkür ediyoruz.
Borusan Mannesman Dotpeenator ile Markalıyor  20.12.2012 
Gebze de yerleşik olan Borusan Mannesman Boru Fabrikasın bünyesinde bulunan Kalite Bölümü çalışanları numune test parçalarının takibini yapmak amacıyla hassas ve kaliteli o.5-1mm markalama punto yüksekliğini sağlayan Lineer Kızaklı Dotpeenator CO9 Nokta Vuruşlu Markalama Makinamıza 2 adet olmak üzere yatırım gerçekleştirdi.
Pegasus Mekanik Atölyesi için Markalama Dünyasını Tercih Etti  06.06.2012 
Pegasus Hava Yollarına Ait olan Sabiha Gökçen Hava Limanında yerleşik Mekanik Bakım Atölyesinde çalışan yetkililer özel takımların markalanması ve kodlanması ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak yerli imalatımız olan Dotpeenator CO9 Masa Üstü Nokta Vuruşlu Markalama Makinamızı tercih ettiler.
Tüpraş Aliağa Rafinerisi Takımlarını Dotpeenator ile Kodluyor  08.10.2012 
Tüpraş Aliağa Tesisleri takımlarını takipedilebilirliğini sağlamak amacıya takımlarına karekod (2D Data Matriks) kodlaması yapmak için yerli imalatımız olan Dotpeenator CO9 Nokta Vuruşlu Markalama Makinamıza yatırım gerçekleştirdi.
ALFA LAVAL Nokta Vuruşlu Dotpeenator CO9 ile Etiketlerini Markalıyor  12.12.2012 
Isı Transferi, Seperasyon ve Sıvı Taşıma sektörünün öncü kuruluşlarından olan ALFA LAVAL samandıra, İstanbul da yerleşik fabrikasında etiketlerinin markalanması süreçlerinde kullanılmak üzere yerli imalatımız olan Dotpeenator CO9 Nokta Vuruşlu Markalama Makinamızı tercih etti.
TIRSAN Dotpeenator CO9 CNC Pin Markalama Makinamızı Tercih Etti  27.03.2012 
Adapazarında yerleşik olan ve Dorse, Treyler imalatını gerçekleştirmekte olan TIRSAN büyük Dorse ve Treyler Etiketlerini artık Dotpeenator CO9 Kodlu Nokta Vuruşlu Markalama Makinamız ile gerçekleştirmekte. Kullanımı kolay profesyonel Türkçe arayüz yazılımı vasıtasıyla çok daha hassas ve güzel markalama sonuçları elde etmekteler.
Türkiye nin 2. Milli Savaş Gemisine yine Türkiye'nin İlk Nokta Vuruşlu Markalama Makinasını Verdik  15.12.2012 
Milli Savaş Gemimiz de Türkiye de imalatını yapmakta olduğumuz ve Türkiye nin ilk Nokta Vuruşlu Markalama Makinası olan Dotpeenator CO9 gemi içerisindeki gerekli ekipman, takım, avadanlık ve donanımları kodlamak üzere kullanılacak.

    1 2 3 4 / 4 

 :: Markalama Referansları

 :: Markalama Yorumları

" ISO 9001 çalışması içerisinde bulunan izlenebilirliğin sağlanması için gerekli olan markalama işlemi için fonksiyonel bir cihaza ihtiyacımız vardı.
Üretim çeşitliliği nedeniyle heran farklı bir markalama yazısı kısa sürede yazılabilmeliydi çünkü markalama üretimin belli bir noktasında yapılıyordu ve işi yavaşlatmamalıydı .
MarkalamaDünyasi tavsiyeleri ile CNC PİN markalama cihazını aldık ve istediğimiz bütün şartları sağladığını gördük.MarkalamaDünyasi'nin cihaz kullanımı ile ilgili verdiği eğitim ile çok kısa sürede cihaz devreye alındı.
 "
KALİTE YÖNETİCİSİ - Ayşen ÖZDEMİR

SERİİŞ METAL

 1 / 1 

 :: Markalama Soruları
Soru: Merhaba..

Ingilizcesi Laser Engraving olan terimin turkce karsiligi nedir acaba? Lazer markalama gibi duruyor ama internet üzerinden gördüğümüz kadari ile markerlarin üzerinde herhangi bir oyma yada benzeri bir sey yok.. Aşağida vereceğim orneklerin benzerlerini yapmak icin ne tip bir markalama sistemi gereklidir.

"http://gallery.razalife.net/ main.php/ laser_engraving/ CK_DM1.jpg.html"
"http://gallery.razalife.net/ main.php/ laser_engraving/ blackDynastyluuxe.jpg.html"
"http://gallery.razalife.net/ main.php/ laser_engraving/ ck_freemont_dye.jpg.html"

şimdiden teşekkürler
Cevap: Engraving kelimesinin karşılığında Türkçemizde engravürleme tabiri kullanılmaktadır. Bu işlem kısaca oymacılıktır. Lazer sistemleri ile çok yüzeysel markalama işlemleri(boya kaldırma, ablasyon vs.) yapılabildiği gibi uygulama yüzeyinden malzemeyi kaldırarak 3 veya 2 boyutlu olarak oyma işlemleride yerine getirebilir. Lazerler bu fonksiyonlara ek olarak kesme, kaynak yapma, eğme vs. gibi fonksiyonları yerine getirmek içinde konfigüre edilmektedirler. Resimde renkli aloksal kaplı yüzeylerden bu tabakanın en dış kısmı lazerle kaldırılarak yapılmış lazer markalama örnekleri gözükmektedir. Bu işlemleri sunabileceğimiz Fiber ve CO2 lazerlerle yapabilirsiniz veya müşterilerimizin kullanmış olduğu lazerlerimizde yaptırabilirsiniz.

© 2002-2013  SERMATEK MAKİNA SAN. ve DIŞ TİC. LTD. ŞTİ. 
  webdizaynir.com tarafından dizayn edilmiştir